İçeriğe geç

Volkan Akkoç

FMV Nişantaşı Işık Lisesi’nden 2002 yılında mezun olduktan sonra 6 yaşında başladığı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı (İÜDK) yarı zamanlı Piyano Bölümü’nü ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitirmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde Müzik Teorisi yüksek lisansına başlamış, İÜDK Kompozisyon ve Orkestra Şefliği bölümünde yüksek lisans ve sanatta yeterlilik çalışmalarını tamamlamıştır.

2014 yılından bu yana kurucu şefi ve genel sanat yönetmeni olduğu Türkiye’nin ilk çoksesli kadın korosu Sirene ile, aralarında 10. Uluslararası Johannes Brahms Koro Yarışması’nda Akkoç’un bestesi ‘Bedava’ yı seslendirerek kazandıkları ‘outstanding performance in contemporary music’ ödülü de olmak üzere birçok önemli başarı elde etmiştir. Aynı yarışmada Akkoç ‘en iyi şef’ ödülünü kazanmıştır.

2023 yılında İstanbul’da düzenlenen 8. Dünya Koro Sempozyumu’nda (WSCM 2023) genişletilmiş programda bir seminer veren Akkoç’la beraber Sirene de Şeflik Ustalık Sınıfı’nda pilot koro olmuş ve sempozyum dahilinde 3 konser vermiştir.

2019 yılında kadın korist yetiştirmek amacıyla eğitimi odak noktasına alan yeni bir kadınlar korosu olan Akademi Sirene’yi kurmuştur. Eğitim programı içerisinde müzik teorisi, solfej ve koro repertuvarı seanslarını yürütmektedir.

Bestecilikte özellikle koro müziği ve vokal oda müziği alanında bir çok eseri bulunan Akkoç 2018 yılında T.C. Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği 2. Çoksesli Koro Eseri Beste Yarışması’nda Yunus Emre’nin “Aşkından Yanar Yüreğim” şiiri üzerine bestesi ile birincilik, 2019 yılında aynı yarışmada Attila İlhan’ın “Yağmur Gemileri”şiiri üzerine bestesi ile üçüncülük ödülünü kazanmıştır. Eserleri Türkiye’de Avrupa’da ve Amerika’da seslendirilmekte ve eser siparişleri almaktadır.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda (2012-2019) ve MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda (2018-22) Solfej, Armoni, Caz Teorisi ve Armonisi ve Koro dersleri vermiştir.

2019 yılında bu yana İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin koro şefidir. Bu güne kadar Fidelio (L.v. Beethoven), Don Giovanni (W. A. Mozart), Saraydan Kız Kaçıma (W. A. Mozart), Aşk İksiri (G. Donizetti), Madame Butterfly (G. Puccini), Sinan (H. Uçarsu) ve Uçan Hollandalı (R. Wagner) gibi operaların yanı sıra Messa da Requiem (G. Verdi), Requiem (W.A. Mozart), Requiem (G. Faure), 9. Senfoni ve Korolu Fantazi (L.v. Beethoven), Noel Oratoryosu (C. Saint-Saëns), Yunus Emre Oratoryosu (A.A. Saygun) Atatürk Oratoryosu, Cumhuriyet Kantatı (N. Kodallı), Uğur Mumcu Kantatı, Darüşşafaka Kantatı, Türkiye Rapsodik Kantatı (T. Erdener) gibi senfonik korolu eserlerin koro şefliğini yapmıştır.

Koro şefliği alanında Volker Hempfling, Denes Szabo, Frieder Bernius, Georg Grün ve Ragnar Rasmussen gibi birçok önemli şefin ustalık sınıflarına aktif olarak katılmıştır. Emin Güven Yaşlıçam ile orkestra şefliği çalışmıştır.

2000 yılından bu yana İngiliz tiyatro yazarı Peter Shaffer’ın oyunu “Amadeus” un müzikal direktörlüğünü yürütmektedir.

Koro Kültürü Derneği Müzik Komisyonu Üyesi olan Akkoç konuk şef ve jüri üyesi olarak bir çok davet almakta ve şeflik ve bestecilik üzerine seminerler vermektedir. TRT Gençlik Korosu, Cemal Reşit Rey Korosu ve Devlet Çoksesli Korosu gibi korolarla çalışmış, 2021 yılında Belçika’da düzenlenen Dünya Koro Olimpiyatları’na ve 2023 yılında İsveç’te düzenlenen Avrupa Koro Olimpiyatları’na Türkiye’den jüri olarak davet edilmiştir.

ETKİNLİKLER

Ağu 04
8:30 pm - 10:00 pm
Ağu 05
8:30 pm - 10:00 pm
Ağu 07
8:30 pm - 10:00 pm
Ağu 08
8:30 pm - 10:00 pm
Eki 07
8:30 pm - 10:00 pm
Eki 09
8:30 pm - 10:00 pm
Eki 11
8:30 pm - 10:00 pm
Eki 12
8:30 pm - 10:00 pm
tr_TR